Search

Links mobile
Search mobile
[wpml_language_selector_widget]

Search

decalBackTopdecalBackBot

10.2.3 Ravimite manustamine hingamisteede kaudu

Ravimeid manustatakse hingamisteedesse sisse hingates ehk inhaleerides. Inhaleeritavad ravimid on saadaval pulber- ja aerosoolinhalaatorina. Ravimite tõhus inhaleerimine hingamisteedesse on raske, alumistesse hingamisteedesse jõuab parimal juhul ainult väike osa ravimist, ülejäänu jääb suhu ja ülemistesse hingamisteedesse. See, kui palju ravimit kopsu jõuab, sõltub inhalaatori tüübist ja inhalatsiooni tehnikast.

Aerosoolpihusti ehk nebulisaator on elektriline aerosoolpihusti, kus vedel ravim muudetakse aerosooliks ja hingatakse sisse läbi klapiga varustatud huuliku või maski, sõltuvalt inimese vanusest ja võimetest ning oskustest. Tavaliselt kastutakse nebulisaatorites isotoonilist soolalahust (füsioloogilist lahust) või destilleeritud vett. Samuti on selle abil võimalik hingata mõningaid ravimeid, näiteks bronhe lõõgastavaid ravimeid (joonis 10.12).

Joonis 10.12. Nebulisaator

Nebulisaatori kasutamine

  • Valmista nebulisaator kasutamiseks ette, vajaduse korral kasuta selleks aparaadiga kaasas olevat juhendit.
  • Täida ravimimahuti väljakirjutatud ravimikogusega, soolalahuse või destilleeritud veega. Üldjuhul mahub mahutisse 2−7 ml lahust.
  • Ühenda ravimimahutiga vajalikud osad ja vali mask või huulik.
  • Lülita masin tööle. Hoiata klienti/patsienti, sest masin võib müra teha.
  • Palu kliendil/patsiendil huulik suhu võtta ja ravimit suu kaudu sisse hingata ning pärast läbi huuliku tavaliselt välja hingata. Näomaski kasutades aseta mask näole nii, et see kataks nina ja suu ning palu kliendil/patsiendil hingata ravimit sisse. Seejärel palu hingata rahulikult maski kaudu välja.
  • Lülita nebulisaator välja ja puhasta vastavalt juhendile.

Aerosoolinhalaatorit nimetatakse rahvakeeles piibuks. Iga vajutusega pihustatakse inhalaatorist välja üks annus ravimit. Ravim on balloonis suure surve all ja väljub inhalaatorist kiirusega 30−50 m/s, mistõttu on inhaleerimine tehniliselt keeruline ja vajab täpset sissehingamise ajastatust, et ravim alumistesse hingamisteedesse jõuaks.

Aerosoolinhalaatori kasutamine

  • Eemalda kaitsekork.
  • Võta aerosoolinhalaator pöidla ja esimese sõrme (nimetissõrme) vahele ja raputa, et ravim ja survegaas seguneksid.
  • Pihusti huulik pannakse hammaste vahele ja huuled tihedalt ümber selle.
  • Palu kliendil/patsiendil pead õrnalt kuklasse kallutada ja rahulikult 3−5 sekundit välja hingata.
  • Palu rahulikult sisse hingata ja ravimpudeli otsale vajutada ning ravim liigub õhuvooluga suust hingamisteedesse. Sissehingamine peab olema pikk, kestma ligikaudu viis sekundit ja seda ei tohi katkestada ravimi vajutamise ajal (joonis 10.13).
  • Palu inhalaator suust välja võtta ning ligikaudu 10 sekundit huuled koos ja hinge kinni hoida (nii jõuab ravim alumistesse hingamisteedesse liikuda).
  • Palu rahulikult välja hingata.
  • Kui klient/patsient vajab mitut annust, korda tegevusi uuesti.

Kui inimene ei ole võimeline aerosoolinhalaatorit kasutama, on inhaleerimise abivahendiks vahemahuti (joonis 10.13). Vahemahuti abil saab ravimit sisse hingata oma hingamise rütmis, sest ravimiannus pihustatakse vahemahutisse ja hingatakse sealtkaudu kopsudesse. Inimestel, kes ei tule läbi huuliku hingamisega toime (imikud, väikelapsed, segases seisundis täiskasvanud), soovitatakse kasutada vahemahutit koos maskiga. Maski kasutades tuleb jälgida, et see liibuks tihedalt vastu nägu. Läbi huuliku hingamine on palju tõhusam ja sellele tuleb üle minna nii ruttu kui võimalik. Vahemahutit peab pesema sooja veega kord nädalas ja vajaduse korral võib kasutada nõrgatoimelist nõudepesuvahendit.

Joonis 10.13. Vahemahutiga aerosoolinhalaatori kasutamine

Pulberinhalaatoris on ravim pulbrilisel kujul, need on tõhusamad kui aerosoolid ja neid on lihtsam kasutada. Pulberinhalaatorite kasutamine ei nõua hingamise koordineerimist ega vahemahutit. Vajalik on sügav sissehingamine läbi inhalaatori, mistõttu peab inimene suutma vaid sügavalt sisse hingata. Pulberinhalaatorid ei sobi imikutele ja väikelastele, segases seisundis ja raske hingamispuudulikkusega inimestele. Pulberinhalaatoreid on erinevaid (Turbuhaler, Diskus, Easyhaler, Diskhaler, Aerolizer), kuid nende manustamise põhimõtted on sarnased. Vajaduse korral tutvu kasutusjuhendiga.

Pulberinhalaatori kasutamine

  • Ava pulberinhalaator ja pane valmis ravimidoos, näiteks purusta kapsel, et pulber läheks inhalaatorisse.
  • Palu kliendil/patsiendil pea õrnalt kuklasse kallutada ja välja hingata.
  • Aseta pulberinhalaatori ots kliendi/patsiendi huulte vahele ning palu tal pikalt ja rahulikult sisse hingata. Sügav sissehingamine paneb inhalaatori tööle ja pulber liigub alumistesse hingamisteedesse (joonis 10.14).
  • Võta pulberinhalaator suust välja ning palu ligikaudu 10 sekundit huuled koos ja hinge kinni hoida ning seejärel rahulikult välja hingata.
  • Vajaduse korral korda tegevust.
Joonis 10.14. Pulberinhalaatori kasutamine

NB! Inhaleeritavate ravimite toime on tavaliselt lühiajaline ja neid kasutatakse tihti, vastavalt vajadusele. Hingamisteedesse jõudmiseks läbivad ravimid suuõõne, neelu ning jõuavad siis bronhidesse ja kopsu. Seega võib osa ravimit suuõõnde ja neelu jääda ning põhjustada erinevaid probleeme, näiteks suukuivus, infektsioonid. Suuõõne seisund on osa üldisest tervisest ja probleemide ennetamiseks on hea, kui pärast inhaleeritavate ravimite manustamist suud veega loputatakse.