Search

Links mobile
Search mobile
[wpml_language_selector_widget]

Search

decalBackTopdecalBackBot

7.7 Püsikateetri hooldus

Püsikateetri paigaldab põide ainult väljaõppinud personal (näiteks õde). See on steriilsust vajav protseduur, mille puhul on oluline korrektsete aseptiliste tehnikate ja steriilsete vahendite kasutamine, minimaliseerimaks uroinfektsiooni riski. Püsikateeter viiakse põide läbi kusiti ja jäetakse sinna pidevaks uriini eemaldamiseks. Püsikateetri kasutusaeg sõltub kateetri materjalist: polüvinüülkloriid-, lateks- ja teflonkattega kateetreid võib kasutada kuni 14 päeva ning hüdrogeeliga kaetud lateks-, täissilikoon- ja silikoone lastomeeriga kateetreid võib kasutada rohkem kui 14 päeva, isegi kuni mitu kuud. Püsikateetri välimine ots on ühendatud uriinikogumiskotiga, moodustades suletud dreneerimissüsteemi.

Võimalusel luba patsiendil osaleda kateetri hoolduses ise, vajadusel juhenda. Tegemist on intiimse protseduuriga ning patsiendi jaoks on sageli ebamugav lasta võõrastel seda teha. Veendu, et patsient on aru saanud kuidas teostada hooldus ning teab mida peab jälgima intiimpiirkonnas. Naistel on intiimpiirkonda sageli keerulisem jälgida, mistõttu tuleks aruselgelt patsiendilt küsida episoodiliselt luba naha seisundi hindamiseks isegi siis kui ta on suuteline ise hooldust teostama.

NB! Püsikateetriga patsientidel on suur risk uroinfektsiooni tekkeks. Seetõttu peab püsikateteriseerimist kasutama võimalikult vähe.

Ettevalmistus

Selgita abistatavale protseduuri ja taga privaatsus. Pane valmis vajalikud vahendid: neutraalne seep, vesi ja ühekordsed pesukindad, puhas rätik. Aseta abistatav selili, põlved kõverdatud ja veidi laiali. Pese käed, pane ette põll ja kätte kindad.

NB! Kateetri hoolduseks soovitatakse pesuvahendina kasutada neutraalset pesuvahendit, eelistatult antibakteriaalset intiimpesugeeli.

Naissoost abistatav

  • Niisuta pesukinnas sooja puhastusvahendi ja veega. Pese kõigepealt suured häbememokad: tõmba vasaku käega ettevaatlikult häbememokad laiali ning puhasta õrnalt kõik voldivahed. Pesemise suund on ülevalt alla (eest taha) ehk päraku poole. Kasuta kummagi häbememoka pesemiseks pesukinda eri poolt.
  • Järgnevalt vaheta pesukinnas ja pese suurtest häbememokkadest sissepoole jäävad alad, väikesed häbememokad. Kasuta kummagi poole pesemiseks kinda eri poolt. Vajaduse korral vaheta pesukinnast ja korda protseduuri.
  • Vaheta pesukinnas ning pese väikeste häbememokkade vahele jääv ala ja ureetra piirkond. Viimasena pese pärakupiirkond.
  • Vaheta pesukinnast ja puhasta sellega õrnalt kateeter, tõmmates ühesuunalise liigutusega kusitist uriinikogumiskoti poole. Kuivata rätikuga õrnalt tupsutades intiimpiirkond.
  • Jälgi ka intiimpiirkonna naha seisukorda – kas on punetust, turset, ebameeldivat lõhna või haavandeid tekkinud. Vajadusel palu ka õel hinnata ega ei ole tekkinud infektsiooni.

Meessoost abistatav

  • Niisuta pesukinnas sooja seebiveega. Tõmba eesnahk tagasi ning pese esmalt ringikujuliste liigutustega kusiti suudme ümbert, seejärel peenis. Pööra tähelepanu ka eesnahaalusele piirkonnale. Pese munandid, kubemevoldid ja kõige viimasena pärakupiirkond.
  • Vaheta pesukindaid ning pese mitu korda, kuni patsient on puhas. Pea kinni eespool toodud järjestusest.
  • Vaheta pesukinnas ja puhasta sellega õrnalt kateeter, tõmmates ühesuunalise liigutusega kusitist uriinikogumiskoti poole. Kuivata ettevaatlikult tupsutades, mitte hõõrudes.
  • Tõmba eesnahk loomulikku asendisse. Veendu, et abistatav tunneb ennast kuivalt ja mugavalt.
  • Jälgi eesnahka ja selle alust nahka – ega ei ole punetust, ebamäärast sekreeti või halba aroomi.
  • Viska ära ühekordsed vahendid.
  • Eemalda kindad ja põll. Pese käed.
  • Teosta käte antiseptika.

NB! Uriini kogumiskotti ei tohi tõsta põiest kõrgemale, kuna tekib oht, et tagasi voolates liiguvad bakterid uriinikotist koos uriiniga mööda kateetrit põide.

Epitsüstostoomi hooldus