Search

Links mobile
Search mobile
[wpml_language_selector_widget]

Search

decalBackTopdecalBackBot

11.5 Kordamisküsimused

1. Nimeta kriisi tunnused. 

2. Alljärgnevalt on nelja kriisijuhtumi kirjeldus. Mõtiskle, kas nende puhul on tegemist arengu- või traumaatilise kriisiga. Nimeta nende juhtumite puhul kriisi tunnused, esmased ja teisesed ohvrid ning käitumisviisid. 

Liiklusõnnetus 

Valgamaal juhtunud liiklusõnnetuses sai maasturiga kokkupõrkes surma 12-aastane jalgrattur. Teine jalgrattur (52-aastane) pääses õnnetusest kergete vigastustega. Õnnetuse põhjustanud autojuht lahkus sündmuskohalt. Järgmisel päeval õnnestus politseil 37-aastane mees kahtlustatavana kinni pidada. 

Tervisemure 

Minu elus oli viimati kriis paar aastat tagasi. Ema helistas, et tunneb ennast halvasti, ütles, et jõudu ei ole üldse. Ta kutsus mind, et ta haiglasse toimetaksin. Vaba kiirabibrigaadi meie kaugesse metsatallu sõitmiseks polnud. Kodus kõndis ema minu toetusel autosse. Kui jõudsime Pärnusse kiirabisse, siis vajus ema selle ukse taga täiesti kokku. Hiljem selgus, et tal oli raskekujuline infarkt ja kiirabi viis ta järgmisel hommikul edasi Tallinna haiglasse. Maal, kus ema elas, olid meil loomad, käisin igal nädalavahetusel ka ise maal ja viisin neile kõike vajalikku. Maale jäi ema elukaaslane, kes loomadega eriti ei tegelenud. Olin väga mures, kuidas elu edasi läheb. Kas ema jääb ellu või sureb? Mis saab meie maa-elamisest? Hoidsin telefoni enda ligi, et olla valmis haiglast uudiseid kuulama, kuid ise ma polnud võimeline arstidele helistama ega ema kohta küsima. Helistasin lähematele sugulastele ja tuttavatele ning rääkisin, mis oli emaga juhtunud. 

Tervisemure 

Eelmise aasta märtsis kaotas mu abikaasa ilma mingite varasemate sümptomiteta nägemise, tal avastati ajuvähk. Ta jäi päevapealt haiguslehele, ees ootas operatsioon. Mina olin sel ajal tööta, kodus oli meil neli last, kõige väiksem alles nelja-aastane. Lastele oli vaja süüa osta ja maksud maksta, sh pikemaks ajaks võetud kodulaen. Muretsesin abikaasa tervise pärast ja hakkasin kohe tööd otsima – tuttavate kaudu ja vaatasin ka kuulutusi. Sain tööle sel päeval, kui mehel oli operatsioon. Jälgisin igal võimalusel telefoni, kas tuleb juba haiglast sõnum, kuidas operatsioon õnnestus. Väliselt tundus töökaaslastele, et olen rahulik, kuid mu sisemuses kõik kees. Lõpuks sain haiglast lootusrikka sõnumi. Siis ei suutnud ma oma emotsioone vaos hoida, läksin tualetti ja nutsin. 

Täiskasvanud laste kodust lahkumine 

Kõige suurem kriis oli siis, kui ühe kuu jooksul kolisid tütred kodust ära – läksid oma elu peale. Vanem tütar läks Tartusse õppima, see oli juba varem teada. Noorem tütar aga pidi veel vähemalt aastaks-paariks koju jääma, kuid ta plaanid muutusid ja ta sõitis hoopis välismaale. Kuigi ka see teade ei tulnud päris üleöö, siis oli see minu jaoks ikkagi suur šokk. Tekkis meeleheide, ma ei osanud kuidagi olla, midagi teha, ei tahtnud kellegagi suhelda, ka oma mehega mitte. Ka temal oli ju tegelikult kriis, mida mina ei tahtnud näha. Kui oli möödunud kuu-poolteist, hakkasin suhtlema ja kodust väljas käima. Pärast seda sai mulle vähemalt neljaks-viieks aastaks kõige tähtsamaks asjaks töö. 

3. Koosta teemal „Minu kriis“ kirjalik töö, kus kirjeldad mõnd oma kriisiolukorda. Märgi töös ära kriisi tunnused. Mõtiskle, mis aitas kriisiga toime tulla. Peegelda, kuidas tunned ennast praegu sellest kriisist kirjutades. 

4. Mõtiskle alljärgnevate küsimuste üle. 

4.1. Mis on sinu tugevad küljed kriisis oleva inimese abistajana? 

4.2. Mis on sinu nõrgad küljed kriisis oleva inimese abistajana? 

4.3. Mida saad teha oma professionaalsuse suurendamiseks? 

5. Missugused on põhipunktid kriisiolukorras abistamisel? 

6. Milliseid kriisifaase mäletad? Kuidas võib inimene neis kriisifaasides reageerida? Kuidas professionaalselt toetada?

Enesekontrollitest