Search

Links mobile
Search mobile
[wpml_language_selector_widget]

Search

decalBackTopdecalBackBot

8.1 Lamatise staadiumid

Rahvusvahelise European Pressure Ulcer Advisory Paneli (EPUAP) järgi klassifitseeritakse lamatisi neljaastmelise süsteemiga.

  • I astme lamatis: nahk on terve, kuid esineb punetus, mis asendit muutes ja teatud aja (30 minuti) möödudes nahalt ei kao. Lisaks punetusele võib olla nahal turse, lokaalne temperatuuritõus, tihenemisi/sõlmekesi ja isegi valulikkus (joonis 8.2).
  • II astme lamatis: esineb marrasnaha ja pärisnaha kahjustus, kuid see ei haara subkutaanset kude. Võivad esineda erosioonid, lõhed ja vedelikuga täidetud terved või lõhkenud villid. Haav on koorikuta, roosakaspunane (joonis 8.3).
  • III astme lamatis: haavand läbib naha kihid ja ulatub nahaalusesse koesse. Näha võib olla rasvkude. Haav on sügav, esineda võib haavaeritist, koorikuid (joonis 8.4).
  • IV astme lamatis: sügava õõnsusega (kraatriga) haavand, kõõlused, lihased ja luu on nähtavad (joonis 8.5).

Aeg-ajalt võib esineda situatsioone, kui lamatis on küll juba tekkinud, ent aste ei ole veel määratav, kuna lamatise sügavust ei ole võimalik hinnata. Näiteks kui tegu on täieliku nahakahjustusega, mille puhul katab haavandi põhja katt või kärbunud koe koorik, mis ei võimalda hinnata lamatise sügavust kuniks katt või koorik on eemaldatud.
   Enne lamatise teket võib sügavale koekahjustusele viidata nahale tekkinud lillakas- või pruunikaspunane piiritletud terve naha piirkond või verega täidetud vill. Ala võib olla tundlikum võrreldes terve koega, samuti tihkem ja pehmem ning erineda tervest koest ka temperatuuri puhul (nii jahedam kui ka soojem).

Joonis 8.2. I astme lamatis
Joonis 8.3. II astme lamatis
Joonis 8.5. IV astme lamatis

Joonis 8.4. III astme lamatis