Search
10.2.6 Ravimite manustamine pärasoole kaudu
Ravimi manustamist pärasoole kaudu ehk rektaalset manustamist kasutatakse siis, kui näiteks ravimi võtmine suu kaudu ei õnnestu (imikud ja väikelapsed, inimene, kes oksendab, on teadvuseta või segases seisundis). Rektaalselt manustatakse ravimküünlaid ehk suposiite, rektaalseid kapsleid, lahuseid, kreeme, klüsme jne. Need toimivad kas paikselt, näiteks lahtistid, või süsteemselt ravimi imendumisel vereringesse, näiteks valuvaigistid. Pärasoole kaudu manustatud ravimid imenduvad seedetrakti lõpuosas ehk pärasooles ja imendumine on aeglasem kui suu kaudu võetud ravimitel, näiteks palavikku alandav ravim paratsetamool, rahusti diasepaam. Rektaalseid ravimeid ei soovitata kasutada juhul, kui kõht on lahti, esineb soolepõletik või -verejooks.
Teostus
- Pese ja desinfitseeri käed.
- Taga privaatsus.
- Pane valmis õiges annus ravimit. Kui ravimküünal on pehme, hoia seda enne manustamist jaheda jooksva vee all, et ravim tahkemaks muutuks.
- Pane klient/patsient õigesse asendisse: vasakule küljele, parem jalg ette tõstetud ja põlvest kõverdatud (joonis 10.18).
- Tõmba kätte kindad.
- Manusta ravim pärasoolde vastavalt juhendile.
Ravimküünla manustamisel (joonist 10.19) võta ravim pakendist välja, soojenda seda natuke sõrmede vahel, et ravim muutuks libedaks või libesta seda näiteks õliga. Seejärel võta ravim domineerivasse kätte, teise käega lükka tuharad laiali ning lükka sõrmega ravim rektumisse kergelt üles ja taha. Tundes sõrme ümber sulgurlihaseid kokku tõmbumas, tõmba näpp välja, palu jalad sirgeks panna ja proovida hoida pärakulihaseid mõned sekundid kokkusurutuna. Kui klient/patsient ei ole võimeline seda ise tegema, näiteks lapsed ja teadvuseta inimesed, hoia natuke aega tema tuharaid koos, et ravim välja ei tuleks. Palu ravimi imendumiseks rahulikult lamada 5−20 minutit. Ravimküünalt üldjuhul ei poolitata, kuid kui seda on vaja teha, siis poolitatakse pikisuunas.
Ravimklistiiri tegemisel keerata lahti rektiooli otsikul olev kork (joonis 10.20). Niisutada otsikut tilga ravimiga, et see muutuks libedaks. Seejärel võta ravim domineerivasse kätte, teise käega lükka tuharad laiali ja sisestada rektiooli otsik pärasoolde. Alla kolmeaastastel lastel viiakse pärasoolde ainult pool otsikust (vt märki tuubiotsikul). Tühjenda rektiool pigistades. Tõmba otsik rektumist välja, hoides rektiooli endiselt kokku pigistatuna. Palu kliendil/patsiendil ravimit enda sees hoida nii kaua, kui ta suudab.
- Selgita, et ravim pärasooles võib põhjustada ebamugavustunnet, kipitust, roojamistungi jne.
- Võta ära kindad ja pese käed.