Search

Links mobile
Search mobile
[wpml_language_selector_widget]

Search

decalBackTopdecalBackBot

2.2 Suhtlemisvalmidus ja käitumise hindamine

Esmamulje ja edasise suhtluse edukus sõltuvad olulisel määral sinu suhtlemisvalmidusest ja huvitatusest. Meenuta olukorda, kui sattusid viimati tundmatusse keskkonda ning vajasid kohanemisel kellegi abi. Mille järgi sa valisid inimese, kelle poole pöördusid? Arvatavasti ei valinud sa kedagi juhuslikult. Sa hindad inimesi selle põhjal, kui suhtlemisaltina nad tunduvad, haarad kinni väikestest vihjetest, mida sulle pakutakse. Samamoodi tajuvad seda ka kliendid/patsiendid. Samuti kiirgad Sina selliseid vihjeid, mis ütlevad kas „hoidke eemale“ või „minu poole võib julgelt pöörduda“. Seda näitab sinu kehahoiak, vastus teise pilgule, reageeringud ja suhtlemisviis (tabel 2.1).

Tabel 2.1. Suhtlemist soodustavad ja takistavad mõjutajad

MÕJUTAJASUHTLEMIST SOODUSTAVSUHTLEMIST TAKISTAV
SilmsideRegulaarne, rahulikPuudub või on vähene, liiga ärev või pealetükkiv
DistantsUmbes käsivarre pikkuse võrra eemalSuur või väike distants
RuumMugav, suhtlejaid toetav miljööMööbel barjäärina suhtlejate vahel
Keskendumine partnerileSobiv hetk, mõlemal valmisolek kontaktiksEbasobiv, midagi muud on hetkel tähtsam, teised tegevused on lõpetamata
Poos, kehaliigutusedKerge kaldega vestluskaaslase poole, verbaalse ja mitteverbaalse informatsiooni ühildumineLodev, eemale kallutatud või liiga kramplik ja jäik
ŽestidKooskõlas räägitavaga, illustreerivad ja toetavad juttuLiiga aktiivsed või puuduvad üldse, vastuolus räägitavaga
HäälevaljusSelgelt kuuldavLiiga vali või vaikne hääl
Kõne voolavusSujuv, sisukohaste rõhuasetustega, sobiva intonatsioonigaKatkendlik, hüplev, monotoonne
Kõne tempoKeskmine, veidi aeglasemLiiga kiire või aeglane
Kliendi/patsiendi aktiivsusTähelepanelik, sobivalt reageerivLoid, uimane, liiga energiline

Teise inimese suhtes huvi ilmutamiseks ja teiste tundmaõppimise eelduseks on inimkäitumise adekvaatne hindamine ja probleemide mõistmise oskus. Rääkides teise inimese käitumisest, võime arvata, et kirjeldame olukordi ja inimesi objektiivselt, kuid oleme tegelikult nendele lisanud oma hinnangu ja tõlgenduse. Seetõttu on koostööl põhineva suhtluse tagamiseks vajalik kirjeldada teise käitumist hinnanguvabalt. Välditakse sildistamist (näiteks: kobakäpp, saamatu, laiskvorst, hoolimatu), absolutiseerimist (näiteks: mitte kunagi, alati, kogu aeg, pidevalt) ning hoidutakse oletustest teise inimese käitumise motiivide kohta (näiteks: sa ei viitsi mitte kunagi, sa ei hooli minust).

Kliendiga/patsiendiga suheldes tajutakse tema ütlemise või teo puhul, kas see on vastuvõetav või mitte. Kui kliendi/patsiendi käitumist ei kiideta heaks, kuulub probleem sinule. Samas tajutakse suhtlemisel, et teatud küsimused ei valmista probleeme, ent näitavad, et teise elus on midagi lahti ehk probleem kuulub teisele inimesele. Lõpuks on olemas veel käitumised, mis ei viita teise inimese probleemile ega häiri ka sind – need kuuluvad kahe probleemse ala vahelisse piirkonda, mida nimetatakse probleemideta alaks (tabel 2.2). Selles alas on uue info edastamine ja patsiendi käitumismuutuste algatamine kõige efektiivsem, samuti väärtushinnangute, stereotüüpide ja hoiakute muutmine.

Tabel 2.2. Suhtlemistehnikate kasutamine probleemide määratlemisel

Probleemi/probleemideta alaSuhtlemistehnikad
Patsiendil on probleem– Toetav kuulamine
– Aktiivne kuulamine
Probleemideta ala– Ennetava ja teatava minasõnumi kasutamine
– Positiivse minasõnumi kasutamine
– Äraütleva minasõnumi kasutamine
Sinul on probleem– Võitja-võitja konfliktilahenduse kasutamine
– Väärtuskonfliktide lahendamine