Search
5.1.3 Kaitseriietus ja -vahendid
Kaitseriietuse ja -vahendite kandmine on oluline, et vältida haigustekitajate levimist kas kliendilt/patsiendilt hooldustöötajale või vastupidi. Hooldustöötaja võib kokku puutuda olukordadega, kus ta vajab kaitsevahendeid, nagu kindad, mask, müts, kittel või kaitseprillid. Enne ja pärast kaitsevahendite kasutamist tuleb alati hoolitseda käte hügieeni eest.
Ühekordsete mittesteriilsete kinnaste kasutamine
Hooldustöötaja peab kandma kindaid, kui ta võib kokku puutuda otseselt vere ja eritistega või kaudselt mustade esemetega, mis võivad olla saastunud kliendi/patsiendi eritistega (näiteks voodi korrastamine vms). Kindad tuleb kätte panna kliendi/patsiendi juures ja seal ka ära võtta. Kindad tuleb alati vahetada enne ühe haige juurest teise juurde minemist ja juhul, kui need on saastunud või katkised.
Kinnaste kätte panemisele eelneb käte antiseptika. Vali õige suurusega ja sobivast materjalist kindad ning tõmba need kätte. Kui kindad lähevad kätte tõmmates katki, vaheta need tervete vastu.
Kinnaste eemaldamisel võta ühe käe kindaga teise käe kindast kinni näiteks randme juurest ja tõmba kinnas käest ära nii, et saastunud pool jääks sissepoole (pööra kinnas tagurpidi). Käest võetud kinnas võta kinnastatud käe peopessa ning palja käega lükka kinnastatud käe randme juurest näpud kinda ja naha vahele (haara kindast sõrmedega seestpoolt) ja lükka kinnas käest nii, et see läheks tagurpidi (saastunud pind jääks sissepoole) (joonis 5.4). Viska kindad saastunud jäätmete prügikasti ja tee käte antiseptika.
NB! Ühekordseid kaitsekindaid ei tohi antiseptikumiga hõõruda, kuna see muudab materjali rabedaks ning kinnas ei kaitse enam kandjat käte määrdumise eest. Samuti suureneb alkoholiga kokkupuutel kinnaste purunemise oht.
Kaitsemaski kasutamine
Kaitsemask on mõeldud nii kliendi/patsiendi kui ka tervishoiutöötaja, sh hooldustöötaja kaitseks piisknakkuse eest. Kaitsemaski ettepanemisele eelneb käte antiseptika. Seejärel kata maskiga nina ja suu. Kui maskil on metallserv, pane see ninale ja suru tihedalt vastu nahka nii, et see painduks näokuju järgi sobivaks. Kui maskil on paelad, siis seo maski ülemised paelad pea taha ja alumised kukla taha (kui on kummipaeltega mask, siis pannakse kummikinnitused kõrva taha). Äravõtmisel võetakse kõigepealt lahti alumine pael ja siis ülemine (kummipaelte puhul võetakse kummipael ära kõigepealt ühe kõrva tagant ja siis teise kõrva tagant). Paeltest või kummipaelast kinni hoides viska mask prügikasti ja puhasta käed antiseptikuga (joonis 5.5)
Kaitsekitli kasutamine
Kaitsekittel kaitseb tööriideid kliendi/patsiendi vere või kehaeritiste eest ning väldib riiete ja naha saastumist haigustekitajatega. Enne kaitsekitli selga panemist teosta käte pesu ja antiseptika. Pane kittel selga (lahtised hõlmad lähevad selja taha) ning seo paelad ja vöö selja taha kinni. Kitli ära võtmisel tee lahti kaitsekitli paelad ja vöö. Võta kittel seljast nii, et pööra kitli välimine pool sissepoole (ära katsu kätega kitli välimist külge, kuna siis saastuvad käed). Pane kasutatud kittel prügikasti või riidest kittel musta pesu nõusse ning puhasta käed antiseptikuga (joonis 5.6).
Muude kaitsevahendite kasutamine
Mütsi ülesanne on takistada aseptilisi piirkondi langevate juuste ja kõõmaebemete ning nendele kinnituvate mikroobide eest. Müts peab kõik juuksed täielikult katma. Kui kasutatakse korraga mütsi ja paeltega maski, siis pannakse enne müts pähe ning selle peale kinnitatakse maskipaelad.
Kaitseprille kasutatakse siis, kui on oht, et kliendi/patsiendi vere- ja eritisepritsmed võivad sattuda silma.
Kilepõlle kasutatakse siis, kui on oht, et tööriided võivad märjaks või mustaks saada, näiteks kliendi/ patsiendi pesemisel ning hügieeniga abistamisel.